parestezje

Czym są parestezje i czy powinny nas niepokoić?

Parestezje to mrowienie i drętwienie, którym towarzyszą zaburzenia czucia. Możemy również doświadczać wrażenia wbijania szpilek, ciepła czy też zima, pieczenia. Często objawy te są nieszkodliwe i wiążą się z uciskiem kończyny. Jeśli jednak drętwienie nie ustępuje przez dłuższy czas bądź też doświadczamy go często, przyczyny mogą być inne.

Jakie są przyczyny parestezji?

Parestezje są najczęściej skutkiem ucisku na nerw lub chwilowego osłabienia krążenia w danej partii ciała. Często doświadczają ich osoby cierpiące na rwę kulszową czy też zespół cieśni nadgarstka. Chroniczne parestezje mogą sygnalizować zaburzenia w organizmie, dysfunkcje i chorzenia neurologiczne w tym stwardnienie rozsiane, boleriozę, udar mózgu.

Parestezje – na czym polega diagnostyka?

Diagnoza stawiana jest w oparciu o historię medyczną, badanie fizykalne i badania laboratoryjne.

Utrzymujące się przez długi czas drętwienie to najczęściej objaw choroby bądź też uszkodzenia nerwów, do którego doszło w wyniku urazu, choroby, oparzenia. Specjalista może zlecić wykonanie badań obrazowych takich jak rentgen, tomografia komputerowa czy rezonans magnetyczny.

Parestezje – na czym polega leczenie?

Leczenie zależne jest od przyczyny parestezji. W przypadku, gdy powodem jest przebyty uraz, kontuzja czy innego typu dysfunkcja powodująca ucisk może zostać zlecona fizjoterapia czy też rehabilitacja pourazowa. Mają one za zadanie wzmocnić mięśnie i struktury znajdujące się w pobliżu nerwo, który powoduje mrowienie. Służą one rónież poprawie zakresu ruchu i elastyczności tkanek poprzez wdrożenie technik takich jak terapia manualna czy neuromobilizacja.

Fizykoterapia korzystnie wpływa na proces regeneracji nerwów.

Jeśli parestezje są skutkiem choroby podstawowej, konieczne jest leczenie ukierunkowane, który powinno także złagodzić dyskomfort wiążący się z parestezjami. Terapia może obejmować leczenie farmakologiczne czy też zabieg, który spowoduje zredukowanie ucisku na nerwy.

W sytuacji, gdy nie udaje się zidentyfikować przyczyny bądź też jest ona nieuleczalna, zlecone może zostać przyjmowanie leków przeciwbólowych, przeciwzapalnych.


Opublikowano

w

przez

Tagi: